I přes jisté morální a etické obavy, CEO Googlu Sundar Pichai brání potencionální návrat společnosti do Číny.
Na konferenci v San Francisku toto pondělí, CEO Googlu Sundar Pichai snad poprvé za celou dobu diskutoval o existenci cenzurovaného vyhledávače pro Čínský trh. Novinky o tomto projektu byly ještě dříve vypuštěny do světa žurnálem The intercept letos v srpnu.
Dřívější uniklé detaily o tomto projektu, s kódovým jménem „Projekt vážka (dragonfly)“, se zaměřovaly na to, jak by tento vyhledávač cenzoroval výrazy a obsah, které by byly nevhodné pro Čínskou komunistickou vládu (například hledané výrazy ohledně lidských práv). A vnitřní memo, které bylo vygenerováno zaměstnanci Google také údajně rozvádělo tuto koncepci blíže, tedy že Čínská vláda by pečlivě sledovala pohyb svých čínských uživatelů na síti a čínská vláda by také měla úplný přístup k jejich datům. „Memo, které bylo zpracováno inženýrem Googlu, který byl požádán, aby na projektu pracoval, blíže upřesnil, že by vyhledávací systém, kódovým jménem Dragonfly, pracoval na principu přihlášení – tedy že by se čínští uživatelé museli nejdříve přihlásit, aby následně mohli vyhledávat výrazy. S přihlášením by se následně Google také dostal k jejich poloze a také k jejich vyhledávací historii spolu s čínským partnerem, který by k těmto datům měl plný přístup.
Google opustil čínský trh v roce 2010, poté, co byl Gmail hacknut čínskými hackery a společnostmi, které měly napojení na čínskou vládu. Ale od té doby uběhlo už spoustu dní a vedení Google opět hovoří o opětovném návratu na čínský trh, který je největším internetovým trhem na celém světě.
Během veřejného vystoupení se Sundar Pichai zaměřil na ty „pozitivní“ aspekty projektu dragonfly a řekl, že by poskytl tento vyhledávač mnohem lepší informace čínským uživatelům a že společnost by byla připravená „splnit až 99 procent veškerých požadavků uživatelů“.
V návaznosti na dřívější zprávy o projektu Dragonfly se vzedmula řada kritiků z řad Googlu a celé téma se stalo vysoce kontroverzní. Vyústilo to v téměř 1000 odpověď zaměstnanců Google, kteří napsali osobní dopis a podepsali petici, kde pochybovali o rozhodnutí vývoje takového cenzurovaného vyhledávače. Dle New York times: „V dopise, který byl získán naším časopisem, zaměstnanci napsali, že projekt a zřejmá ochota Google podřídit se požadavkům Čínské vlády na cenzuru vyvolávají silné morální a etické problémy“.
Po nastartování projektu také Google zaznamenal řadu zaměstnanců, kteří od projektu dali ruce pryč či podali výpověď.
Jeden vývojář Google, Jack Poulson, se nechal vyjádřit, že bylo jeho etickou povinností dát výpověď na protest toho, že se společnost tak lehce vzdala svých závazků pro lidská práva“.
Také obvinil celý projekt z toho, že jde přímo proti dřívějšímu závazku obsaženému v Google AI manifesto, kde se Google zavázal nepoužívat nebo nevyvíjet „technologie, jejíž účel by byl v rozporu s veřejně uznávanými principy mezinárodního práva a principy lidských práv“.
Na obranu projektu Dragonfly řekl Pichai:“ Chtěli jsme se dozvědět, jak by to všechno vypadalo, kdybychom byli v Číně, vzhledem k tomu, jak důležitý je tamní trh a kolik uživatelů tam je. Cítíme se vázáni zabývat se tímto problémem hlouběji a musíme se podívat na mnohem dlouhodobější časové hledisko.“
Čína má více než osm set miliónů internetových uživatelů, tedy alespoň podle Čínského internetového informačního centra. To dělá z tohoto trhu skoro neodolatelnou pochoutku pro všechny společnosti po celém světě, i když samotný vstup na tento trh představuje velké morální a etické dilema a všechny společnosti, které se rozhodnou na tento trh vstoupit, se tak trochu stanou instrumenty Čínské vládní kontroly nad obyvatelstvem.
Magazín nejen o SEO